Članki
Posted on 22.09.2017 at 08:33 by bojanProbiotiki in prebava

Vemo, da sestava črevesne flore vpliva na telesno težo.
Na črevesno floro vplivajo naše prehranjevalne navade in naseljevanje nekaterih sevov bakterij, kakor tudi pomanjkanje, določenih sevov probiotikov v črevesni flori je povezano z nekaterimi boleznimi in bolezenskimi stanji, kot so
depresija, sladkorna bolezen, alergije, bolezni živčnega in imunskega sistema ter kronične vnetne bolezni.
Neprimerna prehrana, ki temelji na procesiranih živilih in to je praktično vse v trgovini, kar je pakirano, pokvari razmerje, kar lahko vodi v slabo prebavo, slabše vsrkanje hranil, porušeno črevesno floro ter težave z odvajanjem.
Približno 75 % celic imunskega sistema namreč nastaja prav v prebavilih.
Številne druge raziskave porušeno črevesno floro povezujejo tudi z boleznimi in stanji kot so:
- utrujenost
- vnetja
- alergije
- astma
- avtoimunske bolezni
- bolezni srca in ožilja
- krči
- prekomerna telesna teža
- povečano tveganje za rakave bolezni (rak na debelem črevesju)
Prednosti probiotikov: Kako delujejo?
Črevesje vsebuje tako koristne kot škodljive bakterije. Prebavni strokovnjaki se strinjajo, da mora biti ravnovesje črevesne flore približno 85 odstotkov dobrih bakterij in 15 odstotkov slabih bakterij.
Če se to razmerje izniči pomeni, da obstaja neravnovesje in prevladovanje določenih vrst gliv, kvasovk ali bakterij, ki negativno vplivajo na telo. Z uživanjem nekaterih vrst probiotičnih živil in prehranskih dopolnil lahko pripomorete k uravnoteženju teh razmerij.
Prav tako je pomembno razumeti, da probiotiki niso nova ideja. Skozi zgodovino so kulture napredovale na probiotikih, ki jih najdemo v fermentiranih živilih in gojenih živilih , ki so bili izumljeni za konzerviranje hrane že dolgo pred hladilnikom. Postopek fermentacije se je v zadnjih letih izgubil, saj ni več potreben za ohranitev hrane, kar pomeni, da sedaj izgubljamo tiste pomembne koristi probiotikov.
Kaj so probiotiki
Probiotiki so bakterije in glivice (npr. Lactobacillus acidophilus), ki na svojega gostitelja učinkujejo koristno, ki preživijo uničujoče učinke želodčne in žolčne kisline ter prebavnih encimov ter še žive dosežejo debelo črevo, kjer se naselijo in začnejo razmnoževati. Probiotiki so dejansko bakterije, ki imajo številne seve. Takšni sevi so na primer bifidobakterije in mlečnokislinske bakterije. Zavedati se moramo, da vsaka mlečnokislinska bakterija ni probiotik.
Kakšna je razlika med probiotiki in prebiotiki?
Medtem ko beseda probiotik označuje bakterijo samo, pa prebiotik označuje molekule ogljikovih hidratov (tako imenovane oligosaharide), ki so izključna hrana probiotikov.
Kakšni so blagodejni učinki uživanja probiotikov?
Glavna blagodejna lastnost probiotikov je ta, da preprečujejo razmnoževanje škodljivih mikroorganizmov in s tem sprožijo številne učinke na naše telo, kot na primer okrepitev našega imunskega sistema. Probiotiki pa imajo lahko še številne druge blagodejne učinke, kot na primer izboljšanje peristaltike črevesja in absorpcijo hranilnih snovi, obstajajo pa tudi nekateri sevi, ki proizvajajo vitamine, itd..

Kako naj vem, da moje telo potrebuje probiotike?
Probiotiki običajno vstopajo v telo preko hrane, vendar so izpostavljeni številnim škodljivim učinkom zaradi česar se lahko njihovo število znatno zmanjša. Takšni škodljivi učinki so na primer nepravilne prehrambene navade (premastna in preveč začinjena hrana), alkohol, diareja (na primer zaradi okužbe s hrano), kot tudi zdravljenje z antibiotiki, ki poleg patogenov uničijo tudi koristne bakterije črevesne flore.
Dejavniki, ki ogrožajo ravnovesje črevesne flore
- antibiotiki, ki lahko porušijo ravnovesje bakterij in gliv;
- nepravilna ali enostranska prehrana, na primer prekomerno uživanje beljakovin, maščob ali rafiniranih ogljikovih hidratov, premalo vlaknin ipd.;
- nekatere diete in sokovi za hitro čiščenje telesa, hidroterapija debelega črevesja brez zdravniškega nadzora in posveta;
- konzervansi, ki jih zaužijemo s hrano, ter druge umetne snovi;
- antacidi in zdravila, ki znižujejo proizvodnjo želodčnih sokov;
- hormonska zdravila in kontracepcijska sredstva;
- nesteroidna protivnetna zdravila;
- stalne težave z izločanjem (zaprtje, diareja);
- stanja in vnetja, ki spremljajo diarejo;
- prekomerno uživanje alkohola;
- kajenje;
- nezadosten vnos tekočin;
- stres, težave s spanjem, motnje spanja;
- pomanjkanje vitaminov in mineralov.
Kje lahko najdemo probiotike?
Probiotike najdemo v probiotičnih živilih (najpogosteje v mlečnih izdelkih), pa tudi v obliki prehranskih dopolnil. Uživanje probiotičnih živil je podobno uživanju normalne hrane. Prehranska dopolnila, ki vsebujejo probiotike lahko vključujejo v eni enoti (tableti ali kapsuli) več sevov v koncentrirani obliki in z visokim številom klic. Njihova uporaba je preprosta, učinkovita in ponuja idealno rešitev za tiste ljudi, ki zaradi kakršnega koli razloga ne uživajo probiotičnih živil.
V primeru kakršnekoli bolezni prebavil, se pred pričetkom uživanja izdelka posvetujte s svojim zdravnikom.
Zdravljenje, dopolnjeno s probiotiki, učinkovito pomaga pri zdravljenju nalezljivih bolezni, ki povzročajo drisko (npr. rota virus), a obstaja verjetnost, da so lahko pomembni tudi pri preprečevanju nekaterih alergij.